Kardiológia - Kutatási tevékenység

A Debreceni Egyetem Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika gyógyító tevékenységhez szorosan kapcsolódik a nemzetközi színvonalon végzett kutatómunka. Ennek keretében lehetőség nyílik a szív- és érrendszeri betegségek pontosabb megismerésére, a háttérben álló mechanizmusok feltérképezésére, újabb terápiák kidolgozására, hatékonyságuk felmérésére. A kutatómunka nemcsak a tudományt szolgálja, hanem a betegek érdekeit is. Abban a szerencsés helyzetben van Klinikánk, hogy a klinikai kardiológiai kutatásokat jól felszerelt kísérletes laboratóriumi háttér támogatásával is végezhetjük. 

A szívbetegségek széles palettáján folynak klinikai vizsgálatok több munkacsoport szervezésében. A fő kutatási irányvonalak az alábbiak

  1. A szívelégtelenség prognosztikai markereinek vizsgálata
  2. A korszerű és egyénre szabott gyógyszeres és eszközös kezelés hatása a szívelégtelenség progressziójára
  3. A vegetatív idegrendszer működésének vizsgálata szívelégtelenségben
  4. A jobbszívfél-funkció vizsgálata 3D-echokardiográfiával (haladó echokardiográfia) különböző kórállapotokban
  5. Pulmonális hipertónia kardiológiai vonatkozásai
  6. Az aorta billentyű szűkület pontosabb megítélése képalkotó módszerekkel (echokardiográfiás és CT vizsgálatok) TAVI-ra váró súlyos billentyűszűkülettel élő betegekben
  7. Pitvarfibrilláció abláció
  8. Biomarkerek prognosztikai szerepe pitvarfibrillációban
  9. Coronaria embóliás esetek pontrendszerrel történő azonosítása
  10.  Vérlemezke funkciós tesztek iszkémiás szívbetegségben

A vizsgálatok részben társintézetekkel együttműködésben, illetve nemzetközi kollaboráció keretében történnek. A kutatások anyagi hátterét kutatási pályázatokból és saját forrásból biztosítjuk. A klinikán folyó vizsgálatok számos tudományos közleményt és kongresszusi előadást, Ph.D. és MTA doktori értekezéseket alapoztak meg, a Laki Kálmán Doktori Iskola programjaihoz kapcsolódnak. Ezen kívül lehetőséget teremtenek arra, hogy az orvostanhallgatók, a jövő orvosai hamar bekapcsolódhassanak a betegellátásba és jobban megismerkedhessenek a szívbetegségekkel.

A klinikai mellett végzett kísérletes és transzlációs kutatásoknak a hátterét a Kardiológiai Intézeten belül működő Klinikai Fiziológiai Tanszék adja. Ezen belül jelenleg négy munkacsoport dolgozik. A celluláris szívélettani munkacsoport 2001-ben állította be a Magyarországon (és Közép-Kelet Európában is) egyedülálló celluláris fiziológiai mérőhelyet, mely izolált szívizomsejtek mechanikai sajátságainak tanulmányozását szolgálja. A vaszkuláris biológiai munkacsoport az erek fiziológiai szabályozását és kóros válaszait vizsgálja állatmodellből és humán donoroktól származó érpreparátumokon. A biokémiai- és molekuláris biológiai munkacsoport a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásában résztvevő hormonrendszerek tanulmányozásával kívánja megismerni a kórfolyamatok hátterét és potenciális kezelési célpontokat kíván felkutatni. A kardiovaszkuláris transzlációs munkacsoport pedig új diagnosztikai módszereket dolgoz ki a kardiovaszkuláris rendszerre ható gyógyszerek hatékonyságának monitorozására, ezzel segítve a személyre szabott gyógyszeres kezelés megvalósítását.

A tanszék tudományos tevékenységének egyik kiemelt fontosságú eszköze és egyben célja is a Ph.D. hallgatók foglalkoztatása. Irányelvnek a hallgatók rendszeres munkája útján elért siker elősegítését tartjuk. Kifejezett erőfeszítéseket teszünk annak érdekében, hogy valamennyi Ph.D. hallgatónk eredményesen birkózzon meg a fokozatszerzés nehézségeivel. A hallgatókkal szemben támasztott igények között kiemelt helyen szerepel a nemzetközi konferenciákon előadásokkal/poszterekkel való rendszeres szereplés is.

Kutatásaink kiemelt célja, hogy a megszerzett ismeretanyagot, beállított módszereket mielőbb bevezessük a rutin betegellátásba, ezzel is megköszönve önkéntes betegeink kutatásainkban való részvételükkel mutatott önzetlen segítségét. Céljaink megvalósítása érdekében szoros együttműködést alakítottunk ki egyetemünk Laboratóriumi Medicina Intézetével.

 

Frissítés dátuma: 2019.11.04.