Szívsebészet - Gyógyítás

A DEKK Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén megyék teljes népességének, valamint Heves és Jász-Nagykun-Szolnok megyék keleti településein élők, - összesen mintegy 2 millió lakos szívsebészeti ellátásáért felelős. Ez az ország lakosságának több mint egyötöde és egyben a legnagyobb régió a szívsebészeti központok között. Intézetünk tevékenysége a szívátültetés és a műszív beültetés kivételével felöleli a felnőtt szívsebészet teljes spektrumát. Évente mintegy 950-1000 nyitott szívműtét és 400-450 egyéb beavatkozás történik a klinikán. A nyitott szívműtétek száma az elmúlt években a legmagasabb volt a magyarországi szívsebészeti központok között. Az utóbbi években a műtétre kerülő betegek átlagéletkora nőtt, biológiai állapotuk romlott. Ezzel párhuzamosan nőtt a reoperációk és a percután coronaria intervenciót követő beavatkozások száma, a kombinált és az akut műtétek aránya. Mindezen kedvezőtlen hatások ellenére a szívműtétek halálozása 3,2-4,3% között mozgott az elmúlt években, mely megfelel a szívműtétek hazai és a nemzetközi halálozási statisztikáinak.

Az elmúlt években több új eljárás került bevezetésre az intézetben. Ezek közé tartoznak a kóros szívbillentyű megtartását lehetővé tevő aorta és mitralis billentyűn végzett plasztikai megoldások, az aortagyök pótlása érprotézissel a beteg saját aorta billentyűjének ebbe történő beültetésével (aorta billentyű reimplantáció).  2013 óta rutin eljárássá vált a varrat nélkül rögzíthető aorta műbillentyűk beültetése. Ugyancsak 2013-ban a kardiológus kollégákkal szorosan együttműködve megtörténtek az első sikeres transzkatéteres aorta műbillentyű beültetések (TAVI műtétek), melyek száma azóta meghaladta a százat. Több éves előkészítő munka és próbálkozás után 2016-ban megtörtént klinikánkon az első sikeres extracorporalis membránoxigenizációs (ECMO) kezelés. A szívműtétet követően kialakuló szeptikus shock kezelésére bevezettük a Cytosorb leukocita filter alkalmazását klinikánkon elsők között a hazai szívsebészeti centrumok között. Sikeresen alkalmaztuk a Vivostat készülék által konzerv plazmából, illetve saját vérből előállított fibrin koncentrátumát, a nagy sebfelszínről származó, más módon nem, vagy csak nehezen csillapítható vérzések megszüntetésére. A szívbillentyűműtétek során az országban elsőként alkalmaztuk a légembóliák megelőzésére a műtéti terület széndioxiddal történő elárasztását, mely rutin eljárássá vált. A fokozott vérveszteséggel járó műtétek során rendszeresen alkalmazunk vérmentő készüléket (cell-saver) a vértranszfúziók és vérkészítmények adásának csökkentésére.

A multidiszciplináris betegellátás keretében Klinikánk az említett megyék kardiológiai és kardiológiai profilú belgyógyászati osztályain kívül szoros munkakapcsolatot alakított ki több klinikával és diagnosztikus egységgel. Az Urológiai Klinika munkatársaival közösen évek óta egyre nagyobb számban végezzük alsó test-fél fő gyűjtő vénájába – a vena cava inferiorba – törő vese-tumorok és tumorthrombusok egy ülésben történő eltávolítását.  Számos beteg a régión kívülről illetve külföldről érkezik, mivel ezt a beavatkozást a területileg illetékes ellátó helyen nem vállalják. A szívműtétet követően kialakuló non-okklúzív mesenteriális ischaemia diagnózisa és kezelése évek óta az invazív kardiológus, illetve radiológus kollégák segítségével történik, mely esélyt ad e potenciálisan halálos szövődményben szenvedők életének megmentésére. A konzervatív kezelésre nem záródó perzisztáló ductus arteriosusszal bíró kis súlyú koraszülöttek Botall vezetékének zárását évek óta eredményesen végezzük a Gyermekgyógyászati Klinika Gyermeksebészeti Osztályán.

Az elmúlt évek folyamán betegeink magas szintű szakmai ellátása érdekében szoros munkakapcsolat alakult ki az egyetem számos diagnosztikai egységével és gyógyító klinikájával, valamint a klinika által ellátott régióban tevékenykedő kardiológiai és rehabilitációs osztályokkal.

A fekvőbeteg ellátás mellett szívsebészeti, és gyógytorna járóbeteg szakrendelés működik a klinikán.
 

Online konzultációs rendszer bevezetése és működtetése

Klinikánk regionális feladatokat lát el, mely azt jelenti, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kardiológiai kivizsgáláson átesett betegek szívműtétje is intézetünkben történik. A kivizsgálás minden esetben magában foglalja a beteg szív-katéteres vizsgálatát, mely a koszorúerek állapotáról ad képi információt. Ezen vizsgálatokról készült filmek továbbításához és értékeléséhez került bevezetésre az Online Consulting System (OCS) program, melyre a BAZ Megyei Kórház, illetve a Nyíregyházi Jósa András Kórház kardiológiai osztályán készült szív-katéteres vizsgáltról készült filmeket egy központi szerveren keresztül elérhetővé teszi a műtétet végző szívsebészek számára műtéti elbírálás és véleményezés céljából. A rendszer 10-12 éve problémamentesen működik, és szolgálja a betegellátást, lehetővé téve az egyes szívműtétre váró betegek műtéti indikációjának gyors elbírálását.         

Frissítés dátuma: 2019.09.26.