Rólunk - Bemutatkozás

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikája (Klinika) az Auguszta főhercegnő fővédnöksége alatt 1914-ben átadott épületben (Auguszta Klinika) és az 1993-ban mellé épített szívsebészeti szárnyban működik. Maga a főépület 2008-ban Európai Uniós támogatás felhasználásával jelentősen megújult. Az eredetileg a tüdőbetegek ellátására épült szanatórium funkciója a több mint egy évszázad során számos alkalommal változott, a tüdőgyógyászat az I. sz. Klinikai Telepre került, az eredetileg önálló Kardiológiai és a Szívsebészeti Klinika 2007-ben történt egyesülésével alakult ki a jelenlegi struktúra.

A Klinika ellátási területe az Észak-Alföld és Észak-Magyarországként definiált régió, az ellátandó betegek száma a legmagasabb progresszivitási szinten meghaladja a 2 milliót. A szakmai profil a felnőtt kardiológia és felnőtt szívsebészet csaknem teljes spektrumát felöleli: a nem-invazív kardiológiát, az invazív, katéteres kardiológiai diagnosztikát és műtéteket a koronária, aritmia és szervi szív problémák kezelésére, a nyitott szívműtéteket és a minimál invazív szívsebészeti beavatkozásokat.

A kardiológia és a szívsebészet rohamos fejlődése újabb és újabb lehetőséget kínál a diagnosztikában és a terápiában. Célunk, hogy az új eljárásokat minél rövidebb időn belül meghonosítsuk, betegeink számára is elérhetővé tegyük.

A fontosabb kardiológiai beavatkozásaink magukba foglalják az alábbiakat:

• koszorúér angiográfia és intervenció (stent) elektív és heveny szívizom infarktus ellátás részeként,
  • elektrofiziológiai eljárások: diagnosztika, abláció, eszköz beültetések (pacemaker,, ICD, reszinkronizáció),
  • strukturális szívbetegségek katéteres kezelése:
    • TAVI (katéteres aortabillentyű-beültetés)
    • MitraClip (katéteres mitrális billentyű plaszika)
    • bal pitvari fülcsezárás
    • pitvari septum defektusokok (ASD, PFO) zárása
  • renális abláció

A szívsebészeti beavatkozások kiterjednek többek között a következőkre:

• arteria mammariaval (IMA) készített koszorúér-áthidalás,
  • mindkét oldali IMA és más artériás graft felhasználásával teljes artériás revaszkularizáció,
  • kóros szívbillentyű megtartását lehetővé tevő aorta és mitrális billentyűn végzett plasztikai megoldások,
  • aortagyök pótlása érprotézissel a beteg saját aortabillentyűjének ebbe történő beültetésével (aortabillentyű-reimplantáció),
  • varrat nélkül rögzíthető aortaműbillentyű-beültetés.

Összesen 99 aktív kardiológiai, 37 aktív szívsebészeti, 25 intenzív és 15 rehabilitációs ágyon, 3 szívsebészeti műtőben, 3 katéteres laboratóriumban és 1 pacemaker műtőben folyik a gyógyító munka.

Évente közel 1000 szívműtétet, 5000 koronária érfestést és tágítást, több mint 500 katéterablációt, 600 pacemaker-beültetést és közel 100 katéteres billentyűműtétet és defektus záró beavatkozást végzünk. A régióban előforduló szívinfarktusok ellátására folyamatos koszorúér-intervenciós ügyeletet adunk a hét minden napján, a nap 24 órájában, ennek köszönhetően a heveny infarktus halálozást sikerült centrumunkban 4,5% alá szorítani. A nyitott szívműtétek száma a hazai centrumok között Debrecenben a legmagasabb, évente 900 körüli.

A Klinikán jelentős infrastrukturális fejlesztések történtek az elmúlt években

• katéteres laborok kialakítása/felújítása
  • elektrofiziológiai laborok kialakítása/felújítása
  • non-invazív műszerek fejlesztése (echokardiográfia, terheléses rendszerek, Holter, ABPM),