A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikája (Klinika) az Auguszta főhercegnő fővédnöksége alatt 1914-ben átadott épületben (Auguszta Klinika) és az 1993-ban mellé épített szívsebészeti szárnyban működik. Maga a főépület 2008-ban Európai Uniós támogatás felhasználásával jelentősen megújult. Az eredetileg a tüdőbetegek ellátására épült szanatórium funkciója a több mint egy évszázad során számos alkalommal változott, a tüdőgyógyászat az I. sz. Klinikai Telepre került, az eredetileg önálló Kardiológiai és a Szívsebészeti Klinika 2007-ben történt egyesülésével alakult ki a jelenlegi struktúra.
A Klinika ellátási területe az Észak-Alföld és Észak-Magyarországként definiált régió, az ellátandó betegek száma a legmagasabb progresszivitási szinten meghaladja a 2 milliót. A szakmai profil a felnőtt kardiológia és felnőtt szívsebészet csaknem teljes spektrumát felöleli: a nem-invazív kardiológiát, az invazív, katéteres kardiológiai diagnosztikát és műtéteket a koronária, aritmia és szervi szív problémák kezelésére, a nyitott szívműtéteket és a minimál invazív szívsebészeti beavatkozásokat.
A kardiológia és a szívsebészet rohamos fejlődése újabb és újabb lehetőséget kínál a diagnosztikában és a terápiában. Célunk, hogy az új eljárásokat minél rövidebb időn belül meghonosítsuk, betegeink számára is elérhetővé tegyük.
A fontosabb kardiológiai beavatkozásaink magukba foglalják az alábbiakat:
koszorúér angiográfia és intervenció (stent) elektív és heveny szívizom infarktus ellátás részeként,
A szívsebészeti beavatkozások kiterjednek többek között a következőkre:
arteria mammariaval (IMA) készített koszorúér-áthidalás,
mindkét oldali IMA és más artériás graft felhasználásával teljes artériás revaszkularizáció,
kóros szívbillentyű megtartását lehetővé tevő aorta és mitrális billentyűn végzett plasztikai megoldások,
aortagyök pótlása érprotézissel a beteg saját aortabillentyűjének ebbe történő beültetésével (aortabillentyű-reimplantáció),
varrat nélkül rögzíthető aortaműbillentyű-beültetés.
Összesen 99 aktív kardiológiai, 37 aktív szívsebészeti, 25 intenzív és 15 rehabilitációs ágyon, 3 szívsebészeti műtőben, 3 katéteres laboratóriumban és 1 pacemaker műtőben folyik a gyógyító munka.
Évente közel 1000 szívműtétet, 5000 koronária érfestést és tágítást, több mint 500 katéterablációt, 600 pacemaker-beültetést és közel 100 katéteres billentyűműtétet és defektus záró beavatkozást végzünk. A régióban előforduló szívinfarktusok ellátására folyamatos koszorúér-intervenciós ügyeletet adunk a hét minden napján, a nap 24 órájában, ennek köszönhetően a heveny infarktus halálozást sikerült centrumunkban 4,5% alá szorítani. A nyitott szívműtétek száma a hazai centrumok között Debrecenben a legmagasabb, évente 900 körüli.
A Klinikán jelentős infrastrukturális fejlesztések történtek az elmúlt években
koronáriaőrző felújítása, bővítése (Kardiológiai Intenzív Osztály kialakítása),
a kardiológiai osztályok felújítása, bővítése
korai kardiovaszkuláris rehabilitációs osztály kialakítása
3 új, világszínvonalú Sorin S3 típusú szív-tüdő gép
3 db új, az extrakorporális keringés során alkalmazott hűtő-fűtő készülék
5 db Philips márkájú műtői és intenzív osztályos betegellenőrző monitor
4 darab korszerű, Maquet gyártmányú lélegeztető gép
16 beteg egyidejű telemetriás EKG-ellenőrzését biztosító betegészlelő rendszer
Sorin XTRA Cell Saver típusú, a nagy vérzésveszéllyel járó műtétek során alkalmazott, az idegen vér felhasználást csökkentő, modern autotranszfúziós készülék