- Címlap
- Szívelektrofiziológiai labor
Szívelektrofiziológiai labor
A szívelektrofiziológia a szív elektromos működésével (kórosan lassú, vagy kórosan gyors szívritmus) foglalkozó ága a kardiológiának. A hagyományos diagnosztika (testfelszíni 12 elvezetéses EKG, 24-órás Holter-EKG, transztelefonikus-EKG (hordozható készülék, mellyel telefonon keresztül lehet EKG-t küldeni) és a gyógyszeres kezelés mellett centrumunkban lehetőség nyílik a ritmuszavarok szívkatéterezés útján történő vizsgálatára és kezelésére. Ennek lehetséges módjai:
Katéteres szívelektrofiziológiai vizsgálat
A szívelektrofiziológiai vizsgálat során a combvénán keresztül speciális elektróda-katétereket vezetünk a szívbe, melyekkel a szív elektromos vezetőrendszerének vizsgálatára nyílik lehetőség, illetve ritmuszavarok esetén meghatározható a ritmuszavar kiindulásának pontos helye. A beavatkozást az erre a célra kialakított laboratóriumban végezzük kardiológus szakorvos irányításával szakképzett asszisztenciával. A katéterezés maga fájdalmatlan, alacsony kockázatú, rutin beavatkozás.
Rádiofrekvenciás katéterablácó
Ritmuszavar kezelése esetén szintén a combvénán felvezetett speciális ablációs katéterrel a ritmuszavar gócát keressük meg, melyet rádiofrekvenciás energia leadásával égetünk el (rádiofrekvenciás-abláció). A különböző ritmuszavarok más-más ablációs technikát igényelnek, azonban az esetek többségében érvényes, hogy a beavatkozás hatékonysága magas (egyes ritmuszavarok esetén 95-98% körüli), emellett a műtéti kockázat csekély és a beavatkozás másnapján a beteg otthonába távozhat.
Fagyasztással történő abláció (cryoabláció)
Az utóbbi években lehetőség nyílt rádiofrekvenciás égetés helyett katéteres úton történő fagyasztással kezelni a ritmuszavarokat, melynek speciális esetekben van jelentősége (pl: gyermekkori ritmuszavarok esetén). 2008 augusztusától - az országban egyedülálló módon - a pitvarfibrilláció fagyasztás útján történő kezelésére is van lehetőség Klinikánkon.
Pacemaker implantáció
Kórosan lassú szívműködés kezelésére alkalmazzuk a pacemakereket, melyeket rövid műtéti beavatkozás során a bőr alá ültetünk. A beteg a műtét másnapján a kórházat elhagyhatja. Tüneteket okozó szívelégtelenség kezelésére speciális (biventriculáris) pacemakereket alkalmazunk, melyek működésükkel a meggyengült szívizomzat munkáját képesek segíteni.
Beültethető defibrillátor (ICD- Implantálható Cardioverter Defribrillátor)
Életet veszélyeztető ritmuszavarok esetén defibrillátoros pacemakert ültetünk be a kulcscsont alá, mely működése során folyamatosan figyeli a szív elektromos aktivitását és amennyiben súlyos, életet veszélyeztető ritmuszavart észlel, azt fájdalmatlan „antitachycardia” ingerlés vagy esetenként alacsony energiájú elektromos ütés (shock) leadásával képes megszüntetni.
Frissítés dátuma: 2019.08.05.
Legfrissebb hírek


